<
 • Bilgi Merkezi

 • • Aracınızı park ettiğiniz zaman ruhsatı yanınıza alınız, anahtarını kimseye ( otopark ve otel görevlisi gibi ) teslim etmeyiniz, bu gibi durumlarda büyük hasarlar oluşabilmekte ve sigorta kapsamı dışında kalabilmektedir.

  • Aracınızı mümkün olduğunca otopark' a park ediniz ve anahtarı üzerinde bırakmayınız, anahtarın sizin tarafınızdan verilmesi durumunda araç çalınırsa yine sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.

  • Park ettiğiniz araçta ya da seyir halinde görünür yerlerde, koltukların üzerinde çanta, kamera ve benzeri eşyalar bırakmayınız bagaja koyunuz.

  • Kaza durumunda hasarlı aracı yerinden hareket ettirmeden en yakın polis veya jandarma karakolundan kaza ve alkol raporu alınması gerekmektedir.

  • Aracın park yerinde hasara uğraması durumunda yine karakol veya jandarmadan hasar tespit tutanağı alınması gerekmektedir.

  • KAZA ve ARIZA durumunda acil yardım ( yol yardım ) numaramızı arayınız. Hemen yardımınıza bir çekici ve/veya taksi gönderilecek, en yakın servise çekilecek, gerekiyorsa yerine başka bir araç gönderilecektir. Aracınızı jandarmanın yada polisin gönderdiği çekiciye çektirmeyiniz, kendi sigortanız olduğunu söyleyiniz ve hemen bizi arayınız. • Döşemelerde meydana gelebilecek sigara yanıkları sigorta kapsamı dışında olup onarımı için gereken bedeli sizin ödemeniz gerekmektedir.

  • Sürat limitleri şehir içinde 50 km./saat, şehir dışında 90 km./saat, otoyollarda ise 120 km./saattir. Yollarda çok sık radar ile sürat kontrolleri yapılmaktadır, özellikle şehir dışı yollarda sürat limitlerine dikkat ediniz.

  • Aracınızın periyodik bakımları ve kontrolleri zamanında yapılmış olup size problemsiz bir yolculuk sağlayacaktır. Yine de oluşabilecek arıza durumlarında ilk önce ( 24 saat ) bizi arayınız. Arkadaşlarımız sizi duruma göre bilgilendirecek ve yönlendirecektir.

  • Kira süreniz içerisinde 5000 kilometreden fazla kullanmanız durumunda aracın bakıma gitmesi gereken kilometreyi ofisimize sorunuz, bu hem sizin daha güvenli bir yolculuk yapmanız, hem de aracın garanti kapsamında kalabilmesi için önemlidir.

  • Trafik cezaları sürücüye ait olup, anında ödenmelidir. Aksi durumda yurt dışında yaşayan müşterilerimiz için çıkışta problem olabilir. Yurt içinde ikamet eden müşterilerimiz ise tutanak düzenlenirse bunun ödemesini dönüşte bize yapıp makbuz almaları gerekmektedir.

  • Aracı sözleşmede ismi yazılı olan kişilerden başkası kullanamaz, böyle bir durumda lütfen sürücüleri sözleşmeye kayıt ettiriniz

  Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı

  1 Nisan 2008 tarihinden itibaren değişiklik yapılan 2918 sayılı Karayolları Kanununa göre, tarafların kazanın oluş şekli üzerinde anlaşmaları ve aşağıda belirtilen koşulların sağlanması durumunda trafik kazalarına polis veya jandarma rapor tutmak amacıyla müdahale etmeyecektir. Kanunda ve uygulamada halen birçok boşluk olması sebebiyle bu bilgilendirmeyi ancak geciktirmeli olarak yapabilmekteyiz. Söz konusu boşluklar giderildikçe tarafınıza bilgilendirme yapıyor olacağız.

  Bu sebeple herhangi bir kazaya karışmanız durumunda öncelikle aşağıda belirtilen koşulların oluşup oluşmadığına bakınız.

  i. Kaza mutlaka birden fazla aracın karıştığı bir kaza olmalıdır. Tek taraflı kaza olarak nitelendirdiğimiz başka aracın karışmadığı veya park halinde araca kim tarafından çarpıldığının bilinmediği durumlar bu kapsamda değildir.

  ii. Kaza sadece maddi hasarlı bir kaza olmalıdır. Ölümlü ve/veya yaralanmalı bir kaza olması durumunda mutlaka polis ya da jandarma çağırılması gerekmektedir.

  iii. Kazaya karışan tarafların mutlaka Zorunlu Mali mesuliyet Sigortası (Trafik Sigortası) olmalıdır.

  iv. Kazaya karışan tarafların kullandıkları araç için yeterli sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.

  v. Sürücülerde alkol ve akıl sağlığı şüphesi olmamalıdır.

  vi. Kazaya karışan araçların herhangi birinin kamuya ait olmaması ve kamu malına zarar verilmemiş olması gerekmektedir. Kazaya karışanların kazanın oluş şekli üzerinde mutabakat sağlamaları ve yukarı sayılan koşulların da geçerli olması durumunda aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilerek tutanak düzenlenecektir.

  1.Formda bir ve iki numaralı bölümlere kaza tarihi, saati, kazanın meydana geldiği yer bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde yazılmalıdır.

  2.Olay ile ilgili görgü tanıkları varsa ve kabul etmelieri durumunda o kişilere ait bilgiler formda rakamla 3 numaralı bölüme yazılmalıdır. Bu alanın yeterli olmaması durumunda tanık ifadeleri beyaz bir sayfa kullanılarak yapılabilir.

  3.4-5-6 numaralı alanlara sürücü bilgileri, araç bilgileri, trafik sigorta poliçe bilgileri her iki araç için yazılacaktır.

  4.7 numaralı alanda ayrı ayrı her iki aracın darbe aldığı yerler (x) ile işaretlenmelidir.

  5.8 numaralı alan uygun kutucukların her iki araç için "x" ile işaretlenmesi işlemidir.

  6.9 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı mutlaka çizilmelidir. Aracın gittiği yön, yol çizgileri, araçların (A) ve (B) olarak belirtilmesi, cadde ve yol isimleri, varsa kavşak, trafik işartetlerinin hepsi belirtilmelidir. Unutulmaması gereken şey bu tutanaklar ile Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) sistemlerine kayıt yapılacak ve orada belirlenmiş olan kaza şekillerinden bir tanesi ile eşleştirme yapılarak kazadaki kusur oranı belirtilecektir.

  7.10 numaralı alana ise sürücüler görüşlerini yazacaktır. Bu alanın yetersiz olması durumuında beyaz bir kağıt kullanılabilecektir.

  8.11 numaralı harfle bölüm her sürücünün imzalaması gereken bölüm olup buradaki imza noksanlığı durumunda belge geçersiz sayılacaktır. Bu konuda sizlere bazı önemli noktaları hatırlatmak istiyoruz.

  a. Kaza anında mümkün olduğunca soğuk kanlı olun, acele etmeyin, unutacağınız bir işlem dolayısıyla haklı iken haksız duruma düşebilirsiniz. Trafik polisi gelmeyeceği için bütün kontrol sizde olacaktır. Bu sebeple karşı tarafla anlaşıldıktan sonra araçların yerini değiştirmeden mutlaka yukarıda sayılan unsurları hatırlayınız ve sorgulayınız. - Karşı tarafın ehliyeti var mı? - Alkollü mü? - Akıl sağlığı yerinde mi? - Trafik poliçesi var mı? - Kamu malına zarar söz konusu mu? - Kazaya karışanlar arasında kamuya ait araç var mı?

  b. Kaza sonrasında mutlaka araçların durumunu belirleyebilmek için fotoğraf çekmeye özen gösterin. Bunun için cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Cep telefonunuzla çekmiş olduğunuz fotoğrafları, MMS gönderme seçeneklerinde cep telefonu numarası yazılan alana olan müşteri hizmetleri mail adresimizi yazarak cep telefonunuzdan bize mail olarak anında göndebilirsiniz.

  c. Olay yerinden araçların çekilmesi sonrasında yapılacak kontrollerde bir noksan çıkması çağırılabilecek zabıtanın hiçbir işlem yapmamasına neden olacaktır, yapılacak itirazla geçersiz olacaktır. Bu sebeple karşı tarafın değil yasaların belirlediği şekilde işlem yapmalısınız.

  d. Tutanak sadece olayın oluş şekli ile ilgili olarak tutulacaktır. Taraflar olayın oluş şeklinde mutabakat sağlayacaklardır, hatalı olanı seçmek (kusur oranını belirlemek) TRAMER girişi sonrasında sigorta şirketleri tarafından, anlaşma sağlanmazsa oluşturulacak komisyon tarafından gerçekleşecektir. Tutulacak tutanakta kusur oranları yazılmayacaktır, bu sebple karşı karşı tarafla bu konularda bir tartışmaya girmeyiniz.

  e. Söz konusu uygulama yeni olduğu için konudan haberdar olmayan, uygulamayı bilmeyen kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir olumsuz durumda gerekirse tartışmaya girmeden polis çağırabilirsiniz.

  f. Yine aynı sebeple aracınızda mutlaka söz konusu formları bulundurmalısınız, karşı tarafta formun bulunmayacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Formlarınızı kullanmanıza gerek kalmamasını dileyerek ihtiyaç anında adanakiralikotolar.com yetkilisini aramak suretiyle talepte bulunabileceğinizi hatırlatırız.

  g. Ayrıca her zaman hatırlamanız gereken konu anlaşılmaması durumlarında eskiden olduğu gibi polis ve jandarma çağırma hakkınız bulunmaktadır. Karşı taraf bu konuda bir sorun çıkartacak olursa yasal hakkınız olarak polis veya jandarma çağıracağınızı belirtiniz.

  h. Anlaşılarak düzenlenen form trafik zabıtalarınca doldurulan form niteliği taşıyacaktyır, daha sonra itiraz edilmesi geçersiz olacaktır. Bu sebeple acele etmeden doğru, eksiksiz olarak doldurun ve kazaya karışanların tamamının imzalamasını sağlayın.

  i. Formlar kısa sürede değerlendirmeye alınacaktır. Bu süre yasa ile sınırları çizilmiş bir süredir.

  j. Sizden gelen formlar sigorta şirketlerine gönderilerek TRAMER sistemine kayıt ettirilecek, daha sonra gerekirse karşı tarafın değerlendirmesine itiraz edilecektir. Unutmayınız ki formları göndermeyen tarafın bu konuda itiraz hakkı olmayacağı gibi sadece karşı tarafın sigortasının vereceği karar geçerli olacaktır.

  k. Bu sistemle birlikte kusur oranları daha önce olduğu gibi oransal olarak belirlenmeyecek, %0, %50 ya da %100 şeklinde olacaktır. Diğer bir değişle taraflar ya tam kusurlu/kusursuz veya eşit kusurlu olabilecektir. Bu sebeple tutanakların doğru olması kadar zamanında gelmesi de önemlidir. Bu sayede sigortadan hasarın tazmini sağlanabilecektir, aksi durumda sigorta şirketinden tahsilat yapılamayacaktır.

  l. Yasada hak sahiplerinin tutanak incelemesi sonuçlarını internet üzerinden izlenmesi münkün olacağı belirtilmekte olup bu konuda henüz bir netlik söz konusu değildir, bu konuda konuda bilgi edindiğinizde sizlere bu uygulama ile ilgili bilgi ayrıca verilecektir.

  m. Başlangıçta belirtilen bu sistemin geçerli olabilmesi için gerekli zorunlu şartlar dışında herhangi bir durum var ise mutlaka trafik zabıtası yardımına müracaat ediniz.